KIMONO HAORI A YUKATA - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

KIMONO HAORI A YUKATA - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Kimono - czym różni się Haori od Yukaty?


Japońska kultura od dawna jest znana z pięknych i eleganckich ubrań tradycyjnych, takich jak kimono. Jednak wśród różnych rodzajów kimon, dwa są najbardziej znane - kimono haori i yukata.

Kimono haori to rodzaj tradycyjnego japońskiego płaszcza, który nosi się jako nakrycie na kimono. Jest wykonane z lekkiego materiału, głównie jedwabiu lub bawełny i często ma wyrazisty wzór lub haftowane detale. Haori ma zazwyczaj krótkie rękawy i jest zapięte na przodzie za pomocą szerokiego pasa zwanej "obi". Jest to elegancki strój, który noszony jest podczas specjalnych okazji, takich jak ceremonie ślubne lub uroczystości.

Yukata natomiast to nieco inny rodzaj tradycyjnego japońskiego stroju, który jest często noszony podczas letnich festiwali lub na plażach. Jest to lekka, bawełniana sukienka o prostym kroju, z krótkimi rękawami, która jest zwykle zapięta na przodzie za pomocą szerokiego pasa. Yukata ma zazwyczaj bardziej zwiewny charakter niż kimono haori i jest często ozdobiona kolorowymi wzorami kwiatowymi, zwierzęcymi lub krajobrazami. Yukata jest również bardziej casualową i codzienną wersja kimono.

Mimo odmiennych funkcji, różnicy w kroju, materiale czy printach, ona stroje są równie ciekawe i odzwierciedlają bogatą kulturę Japonii.

Powrót do bloga